Revizor – archiv videí a materiálů z jednání zastupitelstva

Revizor – archiv videí a materiálů z jednání zastupitelstva

Piráti a nezávislí navrhují, aby radnice zveřejňovala materiály pro jednání zastupitelstva. Je to logický krok následující po online přenosu a videozáznamu z jednání. Je to vstřícný krok k těm občanům, kteří by se rádi zúčastnili jednání. Komunální úroveň je nejnižším patrem politiky a je důležité, aby na této úrovni participovali i občané. k tomu je však potřeba dostatečná otevřenost ze strany „radnice“. Nelze se domnívat, že někdo plnohodnotně vystoupí na fóru k projednávané věci, když nebude mít dostatečné množství informací.

Zveřejňování materiálů má svůj vztah i k normotvorbě města. Obecně závazné vyhlášky se nezakládají pouze na textu, který je zveřejňován. Právní předpisy jsou schvalovány na základě důvodových zpráv a dalších materiálů. Nelze si tedy představit jejich budoucí změnu, pokud neexistuje možnost se seznámit s prvotními podněty k jejich přijetí.

Nelze se ohlížet ani na případnou sledovanost materiálů. V tom případě by se v oblasti otevřenosti město nikam neposunulo. Je třeba naopak pohlížet k danému cíli, tj. otevřené město, resp. informovaný občan.

Zastupitel Vojtěch Fadrný vytvořil webovou aplikaci Revizor, která zobrazuje archiv videí a materiálů z jednání zastupitelstva města Svitavy. Aplikace je také provázána na Úřední desku nebo Registr smluv. Revizor je inspirován aplikací CityVizor.

V případě že město Svitavy povolí přehrávání YouTube videí z jednání zastupitelstva na jiných webových stránkách(v tuto chvíli to je zakázáno), tak bude možné občanům přinést jednoduché a přívětivé uživatelské prostředí pro sledování videí ze zastupitelstva. Názorná ukázka je např. u tohoto videa – zastupitelstvo 18.3.2020, kdy uživatel může velmi snadno procházet jednáním zastupitelstva. Pozn. – toto video bylo pořízeno nahráním obrazovky a je tedy v našem vlastnictví, proto u něho lze demonstrovat tuto funkcionalitu.

Aplikaci nabízíme městu Svitav zcela zdarma, věříme že transparentnost radnice je důležitá.