Doprava ve městě – pohledem cyklisty

Doprava ve městě – pohledem cyklisty

V návaznosti na předchozí článek o pohledu řidiče, dovoluji si přidat dnes pár poznatků z dopravy ve městě pohledem cyklisty a co by bylo vhodné dříve či později řešit.

V okolí Svitav existují v podstatě dvě cyklostezky a to ze stadionu směrem na Vendolí a od Svitav do Javorníka. Budeme-li chtít, můžeme za cyklostezku považovat i okružní trasu po Brandu za rybníkem Rosnička. V době přetížené dopravy a propagace cyklistiky jako poměrně rychlé dopravy někdy i rychlejší než autem, se jeví potřeba cyklistům vycházet vstříc. Důvodem nemusí být jen dobré možnosti zaparkování, ale také bezpečnost, jednoduchost překonání dopravních překážet, zácpy i ochrana životního prostředí. Nemá smysl snad zmiňovat, že pohyb na kole patří k těm nejzdravějším a mohou, třeba s rozvojem elektrokol, této zálibě dnes holdovat lidé i v pokročilém věku. Sám se na kole poměrně často pohybuji, vše výše uvedené je motivací a navíc ušetřím mnohdy čas i peníze. Chybí mi vyznačení cyklopruhů na hlavních průjezdních trasách. Myslím, že by to nebylo od věci, pokud by existovaly dobře průjezdné a označené cyklistické trasy objízdné. Uvítal bych lepší značení směru na nejbližší cyklostezku. Rovněž parkovací stojany u úřadů a významných parkovacích objektů, by pro kola mohla být krytá, rozpálené či mokré sedlo není pro majitele bicyklu jistě tím nejpříjemnějším pocitem. Někteří občané a návštěvníci jistě znají z jiných měst půjčovny kol s výhodou toho, že je možno je odevzdat i jinde než si je zapůjčí. Jako příklad. Zapůjčím na koupališti a odevzdám na vlakovém nádraží. Odtud si jej zase může zapůjčit někdo, kdo právě míří na stadion a následně jej převezme ze stojanu jiný, kdo míří na koupaliště. Možná ideální koloběh, ale proč ne? Kolo je dnes běžnou součástí lidské přepravy a cestování, proč tedy nehledat další možnosti.

Rád bych také aby se cyklisté, rodiny s dětmi mohli z jihozápadní části města dostat cyklostezkou k rekreační zóně u Rosničky. Chybí jen relativně málo, propojit cyklostezku na Vendolí spojkou podél pískového lomu směrem ke Sluneční stráni a přivést je na cestu „za pilou“. Utopie? Ne do budoucna myslím dobrá vize. Dozajista by byla tato cyklotrasa velmi vyhledávanou. A dál by se určitě dalo pokračovat další etapou, ale až někdy v budoucnu. Cyklisté to nemají ve Svitavách příliš jednoduché, většinou se proplétají mezi automobily. Uvidíme, třeba se podaří cyklistům vycházet vstříc mnohem víc, vždyť i malé děti mají odrážedla a na kolech jezdí už od 3 let. Budeme i jim chtít umožnit ty krásné a bezpečné projížďky na zdravém vzduchu? Já se o to chci zasadit.

Příště – Doprava ve městě pro pěší a městská doprava

Miroslav Sedlák