Deník zastupitele. Prosadili jsme videozáznamy

Deník zastupitele. Prosadili jsme videozáznamy

Na květnovém zastupitelstvu bylo mnoho zajímavých témat. Ať už bezpečnostní situace ve městě, bytová politika nebo zvláštní nakládání s pozemky města. Začnu však něčím jiným. Po mnoha letech se podařilo PROSADIT, aby radnice začala zveřejňovat videozáznamy z jednání zastupitelstva.

Myšlenka pořizovat z jednání zastupitelstva videozáznamy mě napadala v roce 2015, kdy jsem aktivně začal bojovat za chodník v Lačnově. Byl jsem členem tehdejší mediální komise, kde jsem video navrhoval, ale prostě to nešlo. Neustále se hledaly důvody proč video nejde dělat. Zkrátka se to vedení radnice nehodilo. Tak jsem několik let poctivě vysedával na jednání a točil svépomocí na webkameru za 1200 korun. Radnice loni nakoupila techniku na pořizování online přenosů. Vzpomínám si jak jsme po volbách v říjnu 2018 přišli s Líbou Vévodovou na setkání se zástupci SPMS a hned jsme tam předložili, že budeme chtít zveřejňování videozáznamů. Na to nám Radoslav Fikejz řekl „tak na to zapomeňte„. Odpověděl jsem mu: „No ale my to stejně budeme navrhovat a prosazovat„. Tak se také stalo hned v lednu 2019. Koalice se to tehdy snažila shodit, že potřebují vyjádření ministerstva, pověřence GDPR a podobné věci. Zavedení videa samozřejmě nic nebránilo, jen se prostě nechtělo. Do toho vypukla kauza Šapitó. Kdo z veřejnosti by dnes věděl jak to na zastupitelstvu probíhalo, kdyby z toho nebyl videozáznam? Každý se dnes díky videu může sám přesvědčit jak vedení města neumělo reagovat na položené dotazy. Betonové základy jsou „hmota“, zděšené výrazy představitelů města atd. Vše najdete na stránce Veřejné zakázky – šatny Šapitó. V této věci bylo podáno trestní oznámení.

Ano, videozáznamy jsou velmi důležitý krok k tomu, aby veřejnost mohla kontrolovat své volené zástupce. Hlídač státu používá velmi pěkný slogan „Hlídáme je, protože si to zaslouží„. Ve Svitavách je to stejné. Radnici je potřeba neustále hlídat a kontrolovat, protože si to zaslouží.

V majetkoprávních věcech se objevil materiál (bod č.3, podklady jsou k tomu tady důvodová zpráva a ortofotomapa), kde si společnost GOLDWIN s.r.o. požádala o koupi parcely pod hernou Brooklyn. Požádali jsme na majetkoprávním oddělení města o informace zda je tam teď nějaká nájemní smlouva nebo výpůjčka. Světe div se, ale NENÍ tam žádná smlouva! Město Svitavy už cca od roku 2007 tuto parcelu nikomu nepronajímá. Přitom na ní stojí herna Brooklyn. Takhle radnice ve Svitavách hospodaří. Jde se na ruku provozovatelům hazardu. Navrhovali jsme prodej nepodpořit, protože se nám nelíbila cena 750Kč/metr. Do ceny jsme chtěli zohlednit roky neplaceného nájmu. Zaujalo mě, že to ostatním zastupitelům bylo defacto úplně jedno (2 se zdrželi). Hlasovali jsme PROTI.

V bytové politice jsme kritizovali současný stav, kdy město vůbec neplánuje vlastní výstavbu. Nedostatek bytů tady řeší jen developerské projekty soukromých firem. V jejich bytových domech má být výhledově až 400 bytů, jenže tržní cena za metr čtvereční se v takových bytech pohybuje okolo 30 tisíc korun. A to není cesta, jak uspokojit poptávku po startovacím bydlení. Zvláště mladým rodinám jejich příjmy nestačí ani na získání hypotéky.

Video z jednání:

Mějte se krásně a zase příště!

Vojtěch Fadrný