Deník zastupitele. Bydlení, poplatek z pobytu, střet zájmů a Vy.

Deník zastupitele. Bydlení, poplatek z pobytu, střet zájmů a Vy.

Po delší době jsme 17.6. měli jednání zastupitelstva města Svitavy. Zajímavé bylo, že na něm nebyli přítomni vedoucí odborů ani veřejnost. Prý kvůli situaci okolo koronaviru. Začali jsme v rouškách, ale hned na úvod se odhlasovalo že se bude jednat bez roušek. To víte, město tvoří lidé, vztahy a Vy.

Na programu bylo mnoho věcí. Bytová politika města, životní prostředí, bezpečnost ve městě, kultura a mnoho dalšího. Hned na úvod proběhla prezentace ohledně úpravy Ottendorferova domu. Podle studie má dojít k propojení budoucího muzea a Ottendorferovy knihovny. Vše je teprve v začátku a nepůjde o levnou záležitost.

Dále následovaly zprávy o bezpečnostní situaci ve městě. Bohužel se nám tady rozmohl nešvar v podobě vandalismu, kdy bylo nedávno zničeno griloviště a poničeno zázemí na discgolfu. Podle zprávy o životním prostředí máme ve městě výbornou vodu.

Bytová politika

Následovala zpráva o bytové politice. Ona se má situace asi takhle. Máme nemalé množství městských bytů, ale počet žádostí o ně neustále roste(viz. obrázky). Zpráva pro veřejnost je zcela jasná. Město se současným vedením(SPMS, ODS) byty rozhodně stavět nebude. Spoléhá se na developery, kteří nabízejí byty třeba za 50000/metr. Podle pana starosty je to naprosto normální cena. Jak pro koho ovšem.

„Ano, mám střet zájmů, ale já ho nezneužívám…“

Při schvalování smluv odboru školství a kultury(to je to takové tomuhle spolku dáme hromádku peněz, těmhle taky něco přisypeme) a nejen u tohohle bodu se ukázalo, že v zastupitelstvu je nemalé množství lidí ve střetu zájmů. Bylo až komické sledovat přítomné zastupitele jak postupně říkají „jsem ve střetu zájmů, ale hlasovat budu“. Někteří prohodili i třeba „aby to vůbec šlo schválit“. Ano, lidí se střetem zájmů je v našem zastupitelstvu opravdu hodně.

Poplatek z pobytu

Dalším bodem byla žádost některých poskytovatelů ubytování ohledně poplatku z ubytování. Na konci roku 2019 jsme vydali vyhlášku, kde jsme stanovili poplatek z pobytu na 20Kč/den. Současná koronavirová situace, kdy mnoho podnikatelů padá na držku si žádá podmínky pro ubytovatele změnit. Navrhli jsme proto změnu vyhlášky, aby poplatek z pobytu nově činil 4 koruny za den. Vyhláška by se dala do budoucna zase upravit. Prostě jsme chtěli dát podnikatelům nějaký stimul. V diskuzi jsme se dozvěděli, že poplatek z pobytu není žádná daň a proč by se to mělo snižovat a že oni jenom vybírají ten poplatek. Tak s tímhle zásadně nesouhlasím. Je to daň, jenom se to jmenuje jinak. To stejné máte se sociálním a zdravotním pojištěním. To jsou prostě sociální a zdravotní daně. On ten poplatek z pobytu se samozřejmě promítne v konečné ceně pro zákazníka že jo. Asi tušíte jak to dopadlo. Náš návrh neprošel. Zastupitelé se na jedné straně ohánějí tím jak chtějí podnikatelům pomoci, ale když k tomu měli příležitost tak to zamítli. Pro náš návrh jsme byli pouze 3 z Pirátů a nezávislých.

Rekonstrukce bazénu ?

V části Různé jsem zjišťoval jak to vypadá s rekonstrukcí krytého bazénu za plánovaných čtvrt miliardy korun. Je to solidní raketa na to, že jsme možná na prahu ekonomické krize a daňové příjmy města mohou být daleko menší. Projekt se stále dolaďuje, na konci června má být hotový. Alespoň zjistíme projekční cenu. Následně proběhne výběrové řízení a na konci roku, patrně v prosinci, bude zastupitelstvu předloženo co bylo vysoutěženo. K realizaci jsem skeptický.

Dále jsem zjišťoval, zda by bylo možné veřejnosti předložit plán oprav/rekonstrukcí ulic ve městě. Za současného starosty se tomu tak určitě nestane. Pokud chcete znát plán investic do oprav ulic, zauvažujte o změně ve vedení města.

Mějte se krásně a zase příště.

Vojta Fadrný