Deník zastupitele. Alkoholová vyhláška a popcorn

Deník zastupitele. Alkoholová vyhláška a popcorn

Poslední letošní zastupitelstvo tentokrát popisuji s mírným časovým odstupem. Na programu bylo několik zajímavých bodů, ke kterým proběhla zajímavá diskuze.

Majetkoprávní věci šly rychle, všude byla shoda. První rozepře se objevila v bodu 6.7 – Označení nové ulice v areálu bývalé továrny Tabačka. Rada města předložila návrh, že by se ta lokalita měla jmenovat „Ottendorferova“. K tomu náš zastupitel Mirek Sedlák předložil protinávrh, aby to zůstalo jako Riegrova. Důvod je zřejmý. Podíváte-li se na mapu, tak zjistíte, že tam je budova která má označení Riegrova 2a, no a teď se to má okolo jmenovat jinak. Vjezd bude ale stejný. Náš protinávrh neprošel. Lokalita bývalé Tabačky bude nyní Ottendorferova.

Nejvíce diskutovaným bodem byla tzv. „alkoholová vyhláška“, tedy zákaz konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích. Hned na úvod vystoupila paní Kružíková, že dostala dopis od pana Marholda, který poslal zastupitelům svůj názor na onu vyhlášku a žádal její nepřijetí. Na to reagoval starosta a hned pana Marholda začal na dálku zdravit, že sedí doma s popcornem a sleduje co se děje na jednání. WTF? Tohle přece na zastupitelstvo nepatří. Davidovi Marholdovi bych ovšem chtěl vyseknout velkou poklonu, protože jeho dopis byl plný pádných argumentů. Díky!

Diskutovalo se o tom jak to bude s akcemi na náměstí, co je smyslem vyhlášky apod. Sám jsem se dotazoval, zda budou vyjmuté akce omezeny datumově nebo jak to bude. Má se to tak, že vyjmuté akce mají své termíny konání a hotovo. Dále mě zajímalo jak to bude s prostorem vlakového nádraží. Na jednání totiž zaznělo, že to tam být nesmí kvůli drážnímu zákonu. Jenže ouha, ve vyhlášce to zůstalo a nikdo krom mě si toho nevšiml. Vyhláška se schválila, já byl PROTI. V budoucnu se bude muset provést novelizace už jen kvůli vlakovému nádraží.

Pak přišly na řadu popelnice. Poplatek se zvedne ze současných 600 na 660Kč na hlavu. Komunisti předložili návrh, že by lidé nad 80 let měli 50% slevu. Stálo by to asi 100 tisíc. Rozpočet města je přes půl miliardy, tak myslím že tohle bychom zvládli. Byl jsem PRO. Odpůrci tohoto návrhu argumentovali, že by mohli v budoucnu přijít i matky samoživitelky že chtějí slevy. Neprošlo a tak budou platit všichni stejně.

V různém jsem se zeptal jak to bude s opravou Zadní cesty v Lačnově. Ano, ten šílený úsek u školy, kde děti při zapršení musí chodit v gumákách. Bude to v rozpočtu na příští rok, tak třeba se to fakt už udělá. Půjde na to žádat dotace a to je důležité. Na co má město dotaci to udělá, s ostatním už je to horší. Pak jsem chtěl aby se materiály do zastupitelstva a rady města daly posílat přes notifikaci – tzn. objeví se materiál a přijde upozornění, že tam je. Prý se to zařadí do požadavků na nový web města. Pro přenosy se zastupitelstva jsem chtěl samostatnou zapamatovatelnou stránku. Něco jako online.svitavy.cz. Dnes je stav takový, že odkaz na vysílání se objeví půl hodiny dopředu na www.svitavy.cz a lidi to nemůžou najít. Dozvěděl jsem se že to nejde, protože YouTube. Jenže YouTube to umí 🙂

Jak to bude s rekonstrukcí bazénu jsme se nedozvěděli nic.

Tak zase příště. Užijte si vánoce a rodinnou pohodu. Přeji všem hodně zdraví, štěstí a úspěchy v novém roce!

Vojtěch Fadrný